Doğrulama kodunu değiştir
Resmi Yeniden Yükle

Şu anda hiç yeni eylem yok.

Hakkımızda

Firma / Kurum Tanıtımı

Mersin Teknoaprk

Ürün ve Hizmet Açıklaması

2005 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 23.02.2006 tarihinde yönetici şirketi olan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurum ve İşletici A.Ş. kurulmuş ve 2009 yılından itibaren, 50 dönümlük alan üzerinde Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampusu içerisinde faaliyetini sürdürmektedir. Bölge, yaklaşık 6.250 m²’lik kapalı alanı ile girişimcilere ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten işletmelere ev sahipliği yapmaktadır.
Mersin Teknopark, teknoloji yoğun alanlarda girişimciliği teşvik etmek amacıyla, bünyesinde fikir sahiplerine ve yeni kurulan şirketlere, Mersin koşullarında en uygun maliyetli açık ofis ortamını sunmaktadır. Technoscope bünyesinde faaliyet gösteren firmalara 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında sağlanan vergisel teşviklerin yanı sıra;
• Kuruluş danışmanlığı,
• Mali danışmanlık,
• Hukuki danışmanlık,
• Proje danışmanlığı,
• Reklam ve pazarlama danışmanlığı,
• Laboratuvar hizmetleri,
• Uluslararası bilgi ağlarına erişim hizmeti,
• İş planı ve teknoloji danışmanlığı
gibi çeşitli hizmetler de sunulmaktadır. Mersin Teknopark kurulduğu yıldan itibaren bünyesinde faaliyet gösteren firmalara, firma profillerine ve ihtiyaçlarına yönelik eğitim programları düzenlemektedir. Firmaların diğer TGB’lerdeki firmalar ile ilişkide olunmasının sağlanması, ulusal fuarlara ve proje pazarlarına firmaların katılımının desteklenmesi suretiyle firmaların işbirliği potansiyelinin ve ağların içerisinde yer alma fırsatlarının artırılması, bölgesel ve yerel proje pazarı, fuar vb. organizasyonlar düzenleyerek yerel ve bölgesel aktörler ile işbirliği ve ağ oluşturma faaliyetleri yürütülmektedir. Firmaların nitelikli eleman ve stajyer ihtiyaçları, Mersin KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile yapılan işbirliği protokolleri, Avrupa İşletmeler Ağı İrtibat Ofisi, Mersin, Toros ve Çağ Üniversiteleri ile yapılan protokoller sayesinde yürütülen uygulamalı programlar ile karşılanmaktadır.

Kuluçka Rehberlik Hizmeti ile Kuluçka Merkezinde yer alan işletmelerin ihtiyaçları tespit edilip eğitim hizmetinin yanında, başarılı şirketlerin yöneticileri tarafından sağlanan birebir danışmanlık ve mentorluk hizmetleri verilmektedir. TİM-TEB Girişim Evi ile level up, start up firmaları kalifiye desteklere ulaşabilmektedir. Mersin Üniversitesi kampüsü içinde yer alan işletmeler, üniversitenin iletişim altyapısını kullanmanın yanı sıra, üniversitenin test ve Ar-Ge laboratuvarlarına özel koşullarda erişim imkânına sahiptir. Üniversite-Sanayi işbirliğine, kuruluşundan itibaren uygun bakış açısı ve optimum fayda ekseninde yaklaşmalarını desteklemek amacıyla işletmelerin akademisyenler ile iletişimlerinin sağlanması ve işbirlikli çalışmaların yürütülmesi için özel çaba sarf edilmektedir. Mersin Teknopark’ta yer alan işletmeler özellikle fuar, tanıtım vb. desteklerden faydalanmaları yönünde desteklenirken, Mersin Teknopark tarafından organize edilen ve/veya katılım sağlanan ulusal ve uluslararası etkinliklerde işletmelerinin temsili katılımı ve tanıtımı desteklenmektedir. Firmaların vizyonunu ve işbirliklerini geliştirme, pazarlama faaliyetlerine katkıda bulunmaya yönelik iş geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra reklam ve tanıtımlarının desteklenmesi amacıyla, başarılı projeleri, ürünleri ve markaları uluslararası arenada görünür kılmak adına yazılı, görsel ve sosyal medyada duyurularak tanıtımları yapılmaktadır. Mersin Teknopark’ta yer alan işletmeler, ulusal ve uluslararası alanda ileri teknolojiye sahip Ar-Ge işletmelerinin bir arada bulunduğu bir bölgenin çatısı altında yer alarak, prestijlerini, güvenilirliklerini ve kurumsallıklarını pekiştirmekte, hem Teknopark ekibinin hem de tecrübeli firmaların mentorluğunda yıl içerisinde birden fazla eğitim, destek, seminer, söyleşi ye katılmanın yanı sıra çok sayıda ulusal/uluslararası projede yer alma fırsatı yakalamaktadır.

Mersin Teknopark, Mersin'de üniversite, sanayi ve diğer kuruluşlarca yürütülmekte olan araştırma- geliştirme (AR-GE) çalışmalarının Mersin'in ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücüne katkı yapacak yeni Teknolojileri üretmek ve endüstriyel üretime aktarmak amacıyla kurulmuştur. Yazılım ve yüksek/ileri
teknoloji alanında çalışan ulusal firmalarla birlikte uluslararası yazılım ve teknoloji devlerini bölgeye çekmeyi hedefleyen Mersin Teknopark, bünyesinde teknoloji üretme potansiyeli yüksek olan firmaların oluşturulması ve geliştirilmesine de olanak sağlayacak biçimde yapılandırılmıştır.
Mersin Teknopark, %100 dolulukta faaliyetlerini sürdürmekte olup, bünyesindeki firmalar, tıp, makine,
tasarım, bilişim teknolojileri, otomotiv, kimya, gıda, biyoteknoloji alanlarında Ar-Ge çalışmalarını
yürütmektedir.

Referans Firmalar

Referans firma bilgisi (müşteri, kurum) eklenmemiştir.

Kalite Sistem Sertifikaları ve Belgeler

Sertifika (kalite, ürün, ISO, TSE, CE vb.) bilgisi eklenmemiştir.